Temat : Usługi z literką E. Na straży prawa.
Co to są e-usługi ?
Usługi świadczone drogą elektroniczną przez sieć telekomunikacyjną, a w tym sieć komputerową, np. Internet, z wykorzystaniem technologii informacyjnej, których świadczenie jest zautomatyzowane i które wymagają niewielkiego udziału człowieka.
Najpopularniejsze e-usługi:
- serwisy informacyjne, vortale, gazety i czasopisma online,
- biblioteki cyfrowe, e-book, audiobook, video-on-demand,
- e-bankowość, e-ubezpieczenia, e-finanse,
- systemy płatności on-line (np. PayPal, Polcard, eCard),
- e-rozrywka, e-fotoalbumy, psychozabawy, psychotesty,
- e-learning, e-translacja, automat. translacja głosowa
- e-rezerwacje, e-bilety, e-rekrutacja, e-ankiety
- e-ogłoszenia, e-oferty, aukcje internetowe
Przykłady e-usług :
- Dostarczanie przepisów kulinarnych: www.KochaniePrzezGotowanie.pl, www.unclebens.pl,www.smaczny.pl, www.dobrakuchnia.com, www.przepisy.org, www.cprzepis1.pl;
• Porównywarki cenowe wraz z opiniami klientów: www.skapiec.pl, www.nokaut.pl,
www.cokupic.pl, www.poile.pl, www.cenohit.pl, www.ceneo.pl, www.oferciak.pl;
Kierunki rozwoju e-usług :
• e-zdrowie: obejmuje wszystkie możliwe zastosowania nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych we wzajemnych relacjach lekarzy, instytucji ochrony zdrowia (szpitali, przychodni) i ich pacjentów, w tym konsultacje medyczne prowadzone przez Internet w sposób zautomatyzowany.
• e-praca: działania oferowane w ramach rekrutacji pracowników, które obejmują wszelkie procedury
wykorzystujące technologię Internetu i współpracujących z nią multimediów w celu − z jednej strony − poinformowania potencjalnych kandydatów o firmie, warunkach zatrudnienia,
oczekiwaniach i wymaganiach stawianych kandydatom oraz kształtowaniu pozytywnych
postaw i motywacji do zatrudnienia, z drugiej strony − publikację ofert osób i firm poszukujących
odpłatnej lub nieodpłatnej formy zatrudnienia. E-praca obejmuje również branżowe
e-oferty pracy.
• e-logistyka: usługi te są działaniami wspomagającymi funkcjonowanie łańcuchów dostaw, przy czym nie mają one nic wspólnego z fizycznym przemieszczaniem towarów, posiadaniem jakichkolwiek środków transportu bądź magazynów. Dostawcy usług e-logistycznych nie zajmują się dystrybucją czegokolwiek, ich obszarem działań jest realizacja wirtualnych procesów w środowisku rozległych sieci komputerowych (najczęściej platformą technologiczną jest Internet), mających na celu koordynację i integrację partnerów biznesowych w łańcuchu dostaw.
• e-finanse: ogół operacji dotyczących finansów wykonywanych za pośrednictwem mediów elektronicznych, w tym e-bankowość.
• e-handel: umowa jest zawierana poprzez Internet i zostaje całkowicie wykonana za jego pośrednictwem lub zawarcie umowy odbywa się przez Internet, ale jej wykonanie następuje już poza siecią np. wysłanie towarów zakupionych poprzez Internet pocztą tradycyjną.
• e-usługi w obszarze wspomagania prowadzenia działalności gospodarczej: wszelkiego rodzaju usługi księgowe i doradcze, ale także serwisy wspomagające tworzenie witryn internetowych, forów czy serwisów społecznościowych.
• e-learning: możliwość odbywania lekcji w dowolnym miejscu i czasie. Serwisy takie obniżają koszt nauki. Dla świadczących te usługi istotną rolę ma fakt, że koszt oprogramowania, materiałów szkoleniowych i obsługi tysiąca uczniów jest niewiele większy niż przy obsłudze setki słuchaczy.
• e-turystyka: wyszukiwanie miejsc noclegowych, wycieczek, połączeń lotniczych wraz z możliwością
wyliczenia kosztów i rezerwacją oraz wirtualne zwiedzanie docelowych miejsc podróży.
• e-komunikacja: wywodzące się z usługi e-mail komunikatory internetowe, serwisy społecznościowe należące do zjawiska web 2.0 oraz wirtualne światy (przykład Second Life). Umożliwiają komunikację pomiędzy internautami skupionymi wokół pewnych tematów.
• e-kultura: portale dostarczające informacji dotyczących wydarzeń kulturalnych i osób związanych z kulturą i rozrywką. Serwisy te dają możliwość wyszukania seansów filmowych, teatralnych czy koncertów. Dostarczają informacje z życia gwiazd. Umożliwiają artystom prezentację swoich dzieł
• e-ubezpieczenia: serwisy świadczące usługi z zakresu ubezpieczeń, wyszukujące najkorzystniejszą
firmę ubezpieczeniową i oferujące możliwość obliczenia wysokości składki.
• e-porównywarki: umożliwiają ocenę produktów i usług. Są to automatyczne wyszukiwarki najkorzystniejszych ofert cenowych ze wskazaniem miejsca zakupu wraz z opiniami konsumentów
Phishing - wykradanie loginów i haseł
Prawa autorskie -ogół praw należących do autora danego utworu bądź innego dzieła upoważniające go do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści (np. materialnych).
Podział praw autorskich:
- autorskie prawa osobiste
- autorskie prawa majątkowe
Przykładowe pola eksploatacji:
Licencja-Uzyskanie uprawnień do wykorzystania obcych rozwiązań naukowo-technicznych oraz doświadczeń produkcyjnych:
1) chronionych w całości lub w części prawami wyłącznymi: wynalazków, wzorów użytkowych, znaków towarowych, topografii układów scalonych;
2) nie chronionych prawami wyłącznymi: projektów wynalazczych, wyników prac badawczych, doświadczalnych, konstrukcyjnych, projektowych i organizacyjnych, sposobów i metod specjalistycznych badań, prób i pomiarów, doświadczeń i umiejętności produkcyjnych (know-how) oraz wyników prac rozwijających przedmiot nabytych licencji.
Rodzaje licencji komputerowych :
- w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu – wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową,
- w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy,
- w zakresie rozpowszechniania utworu w sposób inny niż wcześniej omówione – publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
Licencja-Uzyskanie uprawnień do wykorzystania obcych rozwiązań naukowo-technicznych oraz doświadczeń produkcyjnych:
1) chronionych w całości lub w części prawami wyłącznymi: wynalazków, wzorów użytkowych, znaków towarowych, topografii układów scalonych;
2) nie chronionych prawami wyłącznymi: projektów wynalazczych, wyników prac badawczych, doświadczalnych, konstrukcyjnych, projektowych i organizacyjnych, sposobów i metod specjalistycznych badań, prób i pomiarów, doświadczeń i umiejętności produkcyjnych (know-how) oraz wyników prac rozwijających przedmiot nabytych licencji.
Rodzaje licencji komputerowych :
- shareware
- freeware
- adware
- demo
- pełna wersja
- licencja jednostanowiskowa
- licencja grupowa
- licencja typu firmware
- licencja GPL
- licencja typu Public Domain
- licencja typu Linux
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz