Temat : Budowa i działanie komputera.
Typy komputerów :
- mikrokomputery
- minikomputery
- mainframe
- superkomputery
Mikrokomputery - zminiaturyzowany komputer, którego jednostką centralną jest mikroprocesor, tj. układ scalony o co najmniej dużym stopniu scalenia (LSI). W pewnym sensie mikrokomputer (w szczególności jednoukładowy) można traktować jako rozbudowany mikroprocesor. W znaczeniu potocznym, jest to mały, energooszczędny i stosunkowo tani komputer.
Komputer osobisty - Komputer osobisty, czyli PC (skrót od angielskiego Personal Computer), po polsku nazywany "pecetem" jest dziś następcą wyprodukowanego przez IBM w latach osiemdziesiątych mikrokomputera. Przeważnie znajduje zastosowanie w domach i biurach.
Typy :
- komputer stacjonarny - Komputer ten raczej stoi w jednym miejscu na stałe, zwykle na biurku, stąd angielska nazwa desktop. Składa się z przynajmniej czterech elementów: jednostki centralnej, monitora, klawiatury i myszki.
- Laptop- Z języka angielskiego "na kolanach". Komputer przenośny. Klawiatura, monitor oraz dziś także myszka w formie pola dotykowego są zintegrowane i tworzą jedną całość.
- Palmtop - Z języka angielskiego "na dłoni". Jest to niewielki przenośny komputer osobisty. Palmtopy są komputerami programowalnymi. Obsługuje się je przeważnie rysikiem, gdyż mają one ekran dotykowy, niektóre posiadają wbudowaną klawiaturę kciukową.
Budowa logiczna komputera :
Budowa fizyczna komputera :
Pamięci komputera :
- Pamięć ROM - jest to pamięć używana do przechowywania programów. W pamięci ROM zapisane są w sposób fabryczny wszystkie procedury potrzebne do uruchomiana komputera i jego obsługi. Procedury te są zapisane w BIOS'sie. Pamięć ta jest podtrzymywana przez baterię zamontowaną na płycie głównej komputera.
- Pamięć RAM - jest to pamięć używana do ładowania programów oraz wszystkich danych wprowadzanych za pomocą klawiatury lub innych urządzeń wejściowych. przez użytkownika. Pracuje wówczas kiedy komputer jest włączony. Każde zapisanie informacji do pamięci zewnętrznej (dysk HDD, dyskietka) oraz wyłączenie komputera powoduje jego oczyszczanie. Z tego wynika , że jest pamięcią nietrwała.
- Pamięć konwencjonalna - to pamięć w której przechowywane są przez komputer wszystkie programy narzędziowe i użytkowe. Maksymalna ilość pamięci konwencjonalnej dostępnej dla wszystkich programów - wynosi 640 Kb.
- Pamięć górna - to pamięć o adresach od 640 Kb do 1024 Kb
- Pamięć wysoka - to pamięć powyżej 1 Mb
- Dyskietka elastyczna - to zewnętrzny nośnik pamięci. Dyskietki elastyczne występują o różnej konfiguracji rozmiarach. Ze względu na nośni wielkościowy spotykamy dyskietki z nośnikiem o średnicy: 3,5 cala. Na dyskietkach 3,5 cala występują również różne formy zapisu: wysoka gęstość -HD o pojemności 1,44 Mb oraz podwójnej gęstości zapisu DD - 720 KB. Elementem napędowym dyskietki stanowi napęd zamontowany na stałe w jednostce centralnej.
- Dysk twardy HDD - to zasadniczy i największy nośnik zapisu informacji komputera. Na nim instalujemy system operacyjny oraz wszystkie programy. Jest zamontowany na stałe w jednostce centralnej komputera. Jego pojemność sięga nawet 100 Bb i więcej. Dysk twardy może być podzielony na partycję. Za partycję rozumiemy wydzielony obszar z dysku twardego.
- Dysk laserowy - CD-ROM - to dysk kompaktowy zwany CD-ROM. Jednak za CD-ROM rozumiemy napęd do którego wkładamy płytę kompaktową. Odczyt i zapis z płyty kompaktowej realizowany jest przez wiązkę lasera. Napęd DVD - to również nośnik płyty kompaktowej o większej możliwości zapisu np. rzędu 4-5 GB. Z tego wynika , że napęd DVD może również spełniać napędu CD-ROM.
Wyższe jednostki pojemności informacji to:
1 kB (kilobajt) = 1024 bajty - 210 bajty;
1 MB (megabajt) = 1024 kB - 220 bajty;
1 GB (gigabajt) = 1024 MB - 230 bajty;
Karty rozszerzeń :
- karta graficzna
- karta muzyczna
- karta telewizyjna
- karta sieciowa
- modem
Porty komputera :
- USB
- szeregowy
- rownoległy
- d-sub
- dvi
- hdmi
- fireware
Monitor - LCD :
przekątne ekranu (19, 22 cale )
proporcje ekranu (4:3, 16:9 )
wielkość plamki (pojedynczego punktu )
częstotliwość odświeżania
dostepne rozdzielczości ( np 1600x900 )
Drukarka :
- igłowe (9 lub 24 igły )
- atramentowe
- laserowe
Obraz budowany jest z punktów (rozdzielczość wydruku w dpi ). Drukarki kolorowe i monochromatyczne.
Ploter – komputerowe urządzenie peryferyjne, służące do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami, mogące nanosić obrazy, wycinać wzory, grawerować itp. Plotery są również używane do kreślenia map.
Skaner – urządzenie służące do przebiegowego odczytywania: obrazu, kodu paskowego lub magnetycznego, fal radiowych itp. do formy elektronicznej. Skaner przeszukuje kolejne pasma informacji odczytując je lub rejestrując.
System operacyjny :
- MS Windows
- Linux
- MacOSX
- UNIX.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz