wtorek, 29 października 2013

Temat : Sposoby komunikowania się w sieci.

Pojęcie komunikacji jest bardzo szerokie. Terminem tym określamy każdy proces przekazywania (wymiany) informacji między jej uczestnikami. Wynalezienie druku przyczyniło się do ukształtowania się jego znaczenia jako transmisji słów, myśli uczuć, emocji -- ogólnie informacji -- na papierze. Dzisiejsze skojarzenia idą raczej w kierunku różnych form prowadzenia rozmowy między ludźmi.

   
Najbardziej znanymi i najczęściej używanymi sposobami komunikowania są :



  • SMS - usługa przysyłania krótkich wiadomości tekstowych w sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest także wprowadzana do sieci telefonii stacjonarnej.

  • MMS-  rozszerzenie funkcji SMS i EMS, pozwala na dodatkowe przesyłanie filmów, wideoklipów, muzyki, obrazków, zdjęć itp. Jest to tak zwana wiadomość multimedialna
  •  IRC - jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą. Na ekranie użytkownika przewijają się od dołu do góry ekranu komunikaty wysyłane przez osoby piszące na danym kanale. Komunikaty te pojawiają się zaraz po ich wysłaniu, a ich kolejność jest identyczna z kolejnością napływania do serwera. Uzyskuje się dzięki temu wrażenie rozmowy osób przebywających w jednym pomieszczeniu.


  • CZAT -  rodzaj internetowej pogawędki i jedna z usług internetowych. jest serwis internetowy służący do komunikacji wielu osób w tzw. pokojach. Zwykle istnieją dwa rodzaje rozmowy – prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby, oraz publiczna, dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników.
  • GADU - GADU - to komunikator internetowy opracowany przez firmę GG Network. Gadu-Gadu ma około 6 milionów unikatowych użytkowników , którzy wysyłają do 300 milionów wiadomości dziennie.

  • SKYPE - komunikator internetowy oparty na technologii peer -to- peer.  Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii VoIP Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesył plików.


  • GRUPY DYSKUSYJNE - w Internecie to ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym. Grupy dyskusyjne przyjmują formę list dyskusyjnych pozwalających na automatyczną wymianę e - maili, grup Usenetowych, grup  i forów dyskusyjnych dostępnych przez bramki WWW.

  • FORA DYSKUSYJNE - to przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowejFora dyskusyjne są obecnie bardzo popularną formą grup dyskusyjnych w Internecie. Prowadzą je praktycznie wszystkie portale.


  • FACEBOOK -  serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku roku liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów. Projekt został uruchomiony 4 lutego 2004 na Uniwersytecie Harvarda (w stanie Massachusetts) i był początkowo przeznaczony przede wszystkim dla uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych.



EMS  -Usługa rozszerzonych wiadomości tekstowych - smsów działająca w ramach telefonii komórkowej.                       


           
  • Listy Dyskusyjne - Listy dyskusyjne są kolejnym, obok Usenet News, sposobem prowadzenia dyskusji w Internecie. Wymiana informacji odbywa się dzięki poczcie elektronicznej. Po zapisaniu się na listę dyskusyjną użytkownik automatycznie otrzymuje listy elektroniczne, które nadchodzą do danej grupy dyskusyjnej. 

Co to są grupy dyskusyjne ???

W Internecie to ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym. Grupy dyskusyjne przyjmują formę list dyskusyjnych pozwalających na automatyczną wymianę e-maili, grup Usenetowych, grup występujących w Fidonecie i forów dyskusyjnych dostępnych przez bramki WWW.

Grupy dyskusyjne ze względu na dostępność można podzielić na:
  • zamknięte – tzn. być dostępne tylko dla wybranej grupy osób (np: grupy przeznaczone dla pracowników jednej firmy),
  • półotwarte – tzn. dostępne dla wszystkich, ale pod pewnymi warunkami, (np. po udowodnieniu swoich kwalifikacji),
  • moderowane – czyli dostępne dla wszystkich, ale wysyłane nań komunikaty są cenzurowane przez specjalną osobę,
  • otwarte dla zarejestrowanych – czyli dostępne dla wszystkich, którzy się doń zapisali i niecenzurowane,
  • całkowicie otwarte – czyli dostępne także dla tych, którzy się do nich nie zapisali.

Najbardziej typowe zachowania, które nie są lubiane w grupach uzyskały swoje nazwy. Są to m.in.:

  • spamowanie – czyli wysyłanie masowo niechcianych przez innych komunikatów w rodzaju reklamy, "łańcuszków szczęścia" itp.,
  • trollowanie – czyli celowe rozpoczynanie i następnie podtrzymywanie niepotrzebnych sporów, czynione tylko dla samej radości spierania się,
  • flamowanie – czyli niepotrzebne, agresywne reagowanie na spam lub trolling.

Skróty stosowane w nazwach grup to :
  1. comp-informatyczne
  2. hum-humanistyczne
  3. misc-rozmaitości
  4. rec-rekreacyjne
  5. sci-nauki ścisłe
  6. soc-socjologiczne

Programem pozwalającym na uczestnictwo w grupach dyskusyjnych jest czytnik news (ang. Newsreader). Absolutnym minimum wymagań stawianych czytnikom jest możliwość łączenia się z serwerem NNTP, ściągania, wyświetlania i wysyłania nim artykułów. W praktyce oczywiście wymagania użytkownika są o wiele większe.

Na grupach dyskusyjnych przyjeły się pewne skróty, dzięki którym nie trzeba wstukiwać długich, często stosowanych zwrotów. Są to np.: 

  • AFAIK As far as I know / O ile wiem
  • BRB Be right back / Zaraz wracam
  • BTW By the way / A propos 
  • FAQ Frequently asked questions / Często zadawane pytania 
  • IMO In my opinion / Moim zdaniem 
  • IMHO In my humble opinion / Moim skromnym zdaniem 
  • LOL Laughing out loud / głośny śmiech 
  • ROTFL Rolling on the floor laughing / Tarzam się ze śmiechu 
  • THX Thanks / Dzięki15 

Serwery grup dyskusyjnych :
  1. news.neostrada.pl
  2. news.gliwice.pl
  3. news.icm.edu.pl

Tworzenie konta grupy dyskusyjnej :

  1. Na górze okna Thunderbirda kliknij menu Plik, przejdź do Utwórz i wybierz Konto…. Zostanie otworzone okno kreatora kont.
  2. Zaznacz Konto grup dyskusyjnych i naciśnij przycisk Dalej.
  3. Podaj swoje imię, nazwisko lub pseudonim oraz adres e-mail konta. Podczas wysyłania wiadomości na grupę dyskusyjną te wartości będą używane do identyfikacji źródła wiadomości i naciśnij przycisk Dalej.
  4. Podaj adres serwera grup dyskusyjnych, który subskrybujesz, np. news.mozilla.org i naciśnij przycisk Dalej.
  5. Podaj nazwę konta i naciśnij przycisk Dalej. Zostanie wyświetlone okno podsumowujące proces tworzenia konta.
  6. Naciśnij przycisk Zakończ, aby zapamiętać wprowadzone dane i zakończyć konfigurację konta.
Po skonfigurowaniu serwera grup dyskusyjnych, kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę konta i wybierz Menedżer subskrypcji…, by określić grupy, do których chcesz się przyłączyć.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz