wtorek, 29 października 2013

Temat : Sposoby komunikowania się w sieci.

Pojęcie komunikacji jest bardzo szerokie. Terminem tym określamy każdy proces przekazywania (wymiany) informacji między jej uczestnikami. Wynalezienie druku przyczyniło się do ukształtowania się jego znaczenia jako transmisji słów, myśli uczuć, emocji -- ogólnie informacji -- na papierze. Dzisiejsze skojarzenia idą raczej w kierunku różnych form prowadzenia rozmowy między ludźmi.

   
Najbardziej znanymi i najczęściej używanymi sposobami komunikowania są :



  • SMS - usługa przysyłania krótkich wiadomości tekstowych w sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest także wprowadzana do sieci telefonii stacjonarnej.

  • MMS-  rozszerzenie funkcji SMS i EMS, pozwala na dodatkowe przesyłanie filmów, wideoklipów, muzyki, obrazków, zdjęć itp. Jest to tak zwana wiadomość multimedialna
  •  IRC - jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą. Na ekranie użytkownika przewijają się od dołu do góry ekranu komunikaty wysyłane przez osoby piszące na danym kanale. Komunikaty te pojawiają się zaraz po ich wysłaniu, a ich kolejność jest identyczna z kolejnością napływania do serwera. Uzyskuje się dzięki temu wrażenie rozmowy osób przebywających w jednym pomieszczeniu.


  • CZAT -  rodzaj internetowej pogawędki i jedna z usług internetowych. jest serwis internetowy służący do komunikacji wielu osób w tzw. pokojach. Zwykle istnieją dwa rodzaje rozmowy – prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby, oraz publiczna, dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników.
  • GADU - GADU - to komunikator internetowy opracowany przez firmę GG Network. Gadu-Gadu ma około 6 milionów unikatowych użytkowników , którzy wysyłają do 300 milionów wiadomości dziennie.

  • SKYPE - komunikator internetowy oparty na technologii peer -to- peer.  Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii VoIP Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesył plików.


  • GRUPY DYSKUSYJNE - w Internecie to ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym. Grupy dyskusyjne przyjmują formę list dyskusyjnych pozwalających na automatyczną wymianę e - maili, grup Usenetowych, grup  i forów dyskusyjnych dostępnych przez bramki WWW.

  • FORA DYSKUSYJNE - to przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowejFora dyskusyjne są obecnie bardzo popularną formą grup dyskusyjnych w Internecie. Prowadzą je praktycznie wszystkie portale.


  • FACEBOOK -  serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku roku liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów. Projekt został uruchomiony 4 lutego 2004 na Uniwersytecie Harvarda (w stanie Massachusetts) i był początkowo przeznaczony przede wszystkim dla uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych.



EMS  -Usługa rozszerzonych wiadomości tekstowych - smsów działająca w ramach telefonii komórkowej.                       


           
  • Listy Dyskusyjne - Listy dyskusyjne są kolejnym, obok Usenet News, sposobem prowadzenia dyskusji w Internecie. Wymiana informacji odbywa się dzięki poczcie elektronicznej. Po zapisaniu się na listę dyskusyjną użytkownik automatycznie otrzymuje listy elektroniczne, które nadchodzą do danej grupy dyskusyjnej. 

Co to są grupy dyskusyjne ???

W Internecie to ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym. Grupy dyskusyjne przyjmują formę list dyskusyjnych pozwalających na automatyczną wymianę e-maili, grup Usenetowych, grup występujących w Fidonecie i forów dyskusyjnych dostępnych przez bramki WWW.

Grupy dyskusyjne ze względu na dostępność można podzielić na:
  • zamknięte – tzn. być dostępne tylko dla wybranej grupy osób (np: grupy przeznaczone dla pracowników jednej firmy),
  • półotwarte – tzn. dostępne dla wszystkich, ale pod pewnymi warunkami, (np. po udowodnieniu swoich kwalifikacji),
  • moderowane – czyli dostępne dla wszystkich, ale wysyłane nań komunikaty są cenzurowane przez specjalną osobę,
  • otwarte dla zarejestrowanych – czyli dostępne dla wszystkich, którzy się doń zapisali i niecenzurowane,
  • całkowicie otwarte – czyli dostępne także dla tych, którzy się do nich nie zapisali.

Najbardziej typowe zachowania, które nie są lubiane w grupach uzyskały swoje nazwy. Są to m.in.:

  • spamowanie – czyli wysyłanie masowo niechcianych przez innych komunikatów w rodzaju reklamy, "łańcuszków szczęścia" itp.,
  • trollowanie – czyli celowe rozpoczynanie i następnie podtrzymywanie niepotrzebnych sporów, czynione tylko dla samej radości spierania się,
  • flamowanie – czyli niepotrzebne, agresywne reagowanie na spam lub trolling.

Skróty stosowane w nazwach grup to :
  1. comp-informatyczne
  2. hum-humanistyczne
  3. misc-rozmaitości
  4. rec-rekreacyjne
  5. sci-nauki ścisłe
  6. soc-socjologiczne

Programem pozwalającym na uczestnictwo w grupach dyskusyjnych jest czytnik news (ang. Newsreader). Absolutnym minimum wymagań stawianych czytnikom jest możliwość łączenia się z serwerem NNTP, ściągania, wyświetlania i wysyłania nim artykułów. W praktyce oczywiście wymagania użytkownika są o wiele większe.

Na grupach dyskusyjnych przyjeły się pewne skróty, dzięki którym nie trzeba wstukiwać długich, często stosowanych zwrotów. Są to np.: 

  • AFAIK As far as I know / O ile wiem
  • BRB Be right back / Zaraz wracam
  • BTW By the way / A propos 
  • FAQ Frequently asked questions / Często zadawane pytania 
  • IMO In my opinion / Moim zdaniem 
  • IMHO In my humble opinion / Moim skromnym zdaniem 
  • LOL Laughing out loud / głośny śmiech 
  • ROTFL Rolling on the floor laughing / Tarzam się ze śmiechu 
  • THX Thanks / Dzięki15 

Serwery grup dyskusyjnych :
  1. news.neostrada.pl
  2. news.gliwice.pl
  3. news.icm.edu.pl

Tworzenie konta grupy dyskusyjnej :

  1. Na górze okna Thunderbirda kliknij menu Plik, przejdź do Utwórz i wybierz Konto…. Zostanie otworzone okno kreatora kont.
  2. Zaznacz Konto grup dyskusyjnych i naciśnij przycisk Dalej.
  3. Podaj swoje imię, nazwisko lub pseudonim oraz adres e-mail konta. Podczas wysyłania wiadomości na grupę dyskusyjną te wartości będą używane do identyfikacji źródła wiadomości i naciśnij przycisk Dalej.
  4. Podaj adres serwera grup dyskusyjnych, który subskrybujesz, np. news.mozilla.org i naciśnij przycisk Dalej.
  5. Podaj nazwę konta i naciśnij przycisk Dalej. Zostanie wyświetlone okno podsumowujące proces tworzenia konta.
  6. Naciśnij przycisk Zakończ, aby zapamiętać wprowadzone dane i zakończyć konfigurację konta.
Po skonfigurowaniu serwera grup dyskusyjnych, kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę konta i wybierz Menedżer subskrypcji…, by określić grupy, do których chcesz się przyłączyć.



środa, 23 października 2013

Temat : Poczta elektroniczna - konfiguracja systemu pocztowego



Poczta elektroniczna – e-mail. wg definicji jest to usługa służąca do przesyłania wiadomości tekstowych (listów elektronicznych) drogą elektroniczną. Oczywiście rozwój poczty elektronicznej wymusił umożliwienie przesyłania także plików binarnych (np. obrazki, archiwa), stąd rozszerzenie o możliwość przesyłania załączników zawierających dowolne dane (standard MIME Multipurpose Internet Mail Extensions).


Protokoły internetowe - protokoły służące programom komputerowym do porozumiewania się między sobą poprzez Internet są określone przez IETF w dokumentach zwanych RFC.

Przesyłanie danych komputerowych to niezwykle trudny proces, dlatego rozdzielono go na kilka "etapów", warstw. Warstwy oznaczają w istocie poszczególne funkcje spełniane przez sieć. Najbardziej powszechny sposób organizacji warstw komunikacji sieciowej to Model OSI.

Najbardziej popularne protokoły komunikacyjne to :
  • POP3 – 110
  • SPOP3 – 995 (POP3 na SSL)
  • SMTP – 25

SMTP - względnie prosty, tekstowy protokół, w którym określa się co najmniej jednego odbiorcę wiadomości (w większości przypadków weryfikowane jest jego istnienie), a następnie przekazuje treść wiadomości. Demon SMTP działa najczęściej na porcie 25. Łatwo przetestować serwer SMTP przy użyciu programu telnet.

IMAP - internetowy protokół pocztowy zaprojektowany jako następca POP3W przeciwieństwie do POP3, który umożliwia jedynie pobieranie i kasowanie poczty, IMAP pozwala na zarządzanie wieloma folderami pocztowymi oraz pobieranie i operowanie na listach znajdujących się na zdalnym serwerze.

Wyróżniamy dwa typy serwerów (gmail) :
  • pop.gmail.com - nazwa serweru poczty przychodzącej
  • smtp.gmail.com - nazwa serweru poczty wychodzącej

Jak skonfigurować program pocztowy :
  • Menu
  • Narzędzia
  • Wybieranie Konta
  • Właściwości                                                                                                                                      i tutaj mamy ciag dalszy..



Musimy pamiętać aby zaznaczyc opcje : serwer wymaga uwierzytelnienia.












  • Wyślij/ Odbierz 
I w ten sposób udało nam sie skonfigurowaliśmy program pocztowy.

sobota, 12 października 2013

Temat : Rozwiązywanie problemów - algorytmy.

Definicja algorytmu :
Algorytm jest przepisem opisującym krok po kroku rozwiązanie problemu lub osiągnięcie jakiegoś celu.

Sposoby zapisu algorytmów :
  • słowny opis algorytmu- polega na logicznym i zrozumiałym dla odbiorcy przedstawieniu kolejnych czynności (akcji), jakie należy wykonać, aby osiągnąć zamierzony efekt. Przykładami takiego opisu algorytmu mogą być: przepis kulinarny.
  • opis algorytmu w postaci listy krokówpolega na podaniu kolejno wykonanych operacji, składających się na rozwiązanie problemu.
  • schemat blokowyposzczególne operacje przedstawione są za pomocą odpowiednio połączonych skrzynek (klocków, bloków).
  • drzewo algorytmu- 
Cechy algorytmu :

1. SKOŃCZONOŚĆ musi on obrazować rozwiązanie zagadnienia za pomocą skończonej liczby kroków


  1. 2. OKREŚLONOŚĆkażdy krok powinien być określony jednoznacznie i we wszystkich możliwych przypadkach

3.EFEKTYWNOŚĆwszystkie operacje powinny być dostatecznie proste

4. WEJŚCIEpowinien on posiadać pewną liczbie danych wejściowych umożliwiających zapoczątkowanie go

5. WYJŚCIEpowinien posiadać jedną lub więcej danych wyjściowych (wynik przeprowadzonych operacji)

Przykłady algorytmów:
  • przepisy kulinarne
  • instrukcje obsługi i montażu
  • procedury ewakuacyjne
  • instrukcje przeprowadzenia doświadczeń, np. chemicznych
  • instrukcje wykonywania obliczeń matematycznych, np. znajdowanie NWD lub NWW liczb naturalnych.
Etapy rozwiązywania problemów :
  1. Sformułowanie zadania.
  2. Określenie danych wejściowych.
  3. Ustalenie celu, czyli wyniku.
  4. Określenie metody rozwiązania, czyli wybór algorytmu.
  5. Przedstawienie algorytmu w postaci:
  6. opisu słownego lub
  7. listy kroków, lub
  8. schematu blokowego, lub
  9. programu w wybranym języku oprogramowania.
  10. Analiza poprawności rozwiązania.
  11. Testowanie rozwiązania dla różnych danych – ocena efektywności przyjętej metody.
Skrzynki w schemacie blokowym :


Przykład : przygotowanie kawy.
Deklaracja: kawa, woda, cukier, śmietanka.
OPIS SŁOWNY:


  • przygotowanie składników
  • zagotowanie wody
  • wsypanie kawy do filiżanki (2 łyżeczki)
  • zalanie kawy gorącą wodą
  • dodanie cukru (2 łyżeczki)
  • dodanie śmietanki
  • pomieszanie
LISTA KROKÓW:
  1. start
  2. przygotuj składniki
  3. wsyp kawę do filiżanki
  4. zagotuj wodę (2 minuty)
  5. jeśli mam gorącą wodę przejdź do kroku 6, jeśli nie przejdź do 4
  6. zalej kawę gorącą wodą
  7. dodaj cukier, jeśli nie słodzisz przejdź do kroku 8
  8. dodaj śmietankę, jeśli bez śmietanki przejdź do kroku 9
  9. pomieszaj
  10. stop
SCHEMAT BLOKOWY(przygotowania budyniu) :


Drzewo algorytmu:





sobota, 5 października 2013

Temat : Wyszukiwanie informacji.

Informację możemy wyszukiwać za pomocą serwisów wyszukiwawczych, katalogów stron internetowych lub grup informacyjnych.

Najbardziej znane serwisy wyszukiwawcze to :
  
google.com
                            
yahoo.com
                               
bing.com

Katalog stron internetowych - jeden z rodzajów organizacji adresów i kategoryzacji stron internetowych. Moderowane ręcznie zbiory adresów internetowych, grupowane tematycznie.W katalogach autorzy stron lub inne osoby zgłaszają stronę, zazwyczaj z krótkim opisem, po czym zostaje ona, zwykle po przejrzeniu, wpisana na listę pod danym hasłem.

Typy katalogów :
  1. katalogi globalne
  2. katalogi (spisy, listy) katalogów
  3. katalogi regionalne
  4. katalogi tematyczne

Teraz opowiem Wam jak konstruować zapytania.
  • wyszukiwarki nie odpowiadają na pytanie
  • wyszukiwarka przeszukuje zasoby internetowe pod względem ich zawartości (treści znajdujących się w dokumentach)
np.
Adam Mickiewicz Około 1,100,000 wyników (0,35 s) 
"Adam Mickiewicz" Około 1,500,000 wyników (0,19 s) 
Adam or Mickiewicz Około 2,360,000 wyników (0,23 s) 
-Adam +Mickiewicz Około 484 wyników (0,12 s) 

Wyszukiwanie zaawansowane np. Pliki określonego typu.

Katalogi stron internetowych :
Katalog.onet.pl

 
Katalog.wp.pl

wtorek, 1 października 2013

Temat : Usługi internetowe: www.

Na tej lekcji dowiedzieliśmy się o wszystkim co jest związane z usługami internetowymi www.

Internet- ogólnodostępna, ogólnoświatowa sieć połączonych ze sobą komputerów.
Intranet- sieć wewnętrzna oparta na takich samych zasadach co internet.


Komunikator internetowy- program pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów pomiędzy dwoma lub więcej komputerami, poprzez sieć komputerową, zazwyczaj Internet. Niekiedy tak skrajnie, że użytkownik skazany jest na reklamy emitowane przez producenta aplikacji.




Teraz odpowiem Wam na pytanie : Co to jest adres URL ?


(Uniform Resorce Lokator). Jest to stosowany w Internecie system adresowania, pozwalający wskazać dowolny dokument. URL jest czymś w stylu ścieżki dostępu do pliku występującej np. w systemach operacyjnych Unix. W tym wypadku podaje on nie tylko katalog i nazwę danego dokumentu, ale także adres komputera w Internecie, na którym dany zasób się znajduje. Określa również rodzaj usługi, poprzez którą dokument jest osiągalny.

Następne pytanie : Co to jest adres IP ?



32-bitowy adres używany do identyfikacji węzła w sieci protokołu IP. Do każdego węzła w sieci protokołu IP musi być przypisany unikatowy adres IP, który składa się z identyfikatora sieci oraz unikatowego identyfikatora hosta. Adres jest zazwyczaj reprezentowany przez oddzielone kropkami wartości dziesiętne odpowiadające kolejnym oktetom, np. 172.16.0.1. Adres IP można konfigurować w systemie statycznie lub dynamicznie przy użyciu protokołu DHCP.



Host- każdy komputer podłaczony do sieci (Internetu) oferujący swoje usługi innym komputerom (np. udostepnianie plików) lub spełniający w stosunku do nich funkcje nadzorcze i dysponujący dostępem do łaczy komunikacyjnych.

Odsyłacz Polecenie, które pozwala czytelnikowi dokumentu hipertekstowego przenieść się do miejsca wskazanego przez punkt docelowy odsyłacza. Odsyłacz jest zazwyczaj sygnalizowany niebieskim kolorem i podkreśleniem. 

Router urządzenie sieciowe. Pracuje ono w trzeciej warstwie modelu OSI. Router służy do łączenia różnych sieci komputerowych. Router, poprzez informacje zawarte w pakietach TCP/IP, sprawia, iż możliwe staje się przekazywanie pakietów z dołączonej do siebie sieci źródłowej do docelowej.

WAP (ang. Wireles Application Protocol) jest otwartym, globalnym standardem łączności pomiędzy terminalami bezprzewodowymi, a Internetem lub innymi sieciami komputerowymi.

WML język Wireless Markup Language (standardowy język programowania używany do tworzenia i kodowania stron internetowych, wyświetlanych na urządzeniach korzystających z WAP) .

DHCP Protokół umożliwiający dynamiczne (automatyczne) przyznawanie tymczasowych adresów IP komputerom w sieci komputerowej. Istnieją dwie podstawowe metody nadania komputerowi adresu IP.