Dziś na lekcjach informatyki uczyliśmy się o dwóch różnych pojęciach. Poniżej chcialabym wyjaśnić ich znaczenie.
Informatyka-nauka o informacji.
Technologia informacyjna- nauka, która łączy informatykę z innymi dziedzinami wiedzy.
Teraz powiem Wam o tym co to jest społeczeństwo informacyjne i na schemacie poniżej dowiecie się na czym to polega.
Społeczeństwo informacyjne- nowy typ społeczeństwa, który ukształtował się w krajach, w których rozwój nowoczesnych technologii teleinformatycznych osiągnął bardzo szybkie tempo.
- Laptop - komputer przenośny, większa pod względem rozmiaru i wagi odmiana notebooka. W języku potocznym terminu laptop i notebook używa się jednak zamiennie
- Notebook - stosunkowo lekki i poręczny komputer przenośny. Notebook po otworzeniu ujawnia płaski wyświetlacz ciekłokrystaliczny oraz klawiaturę, która ma jednak mniejsze rozmiary niż klawiatury w normalnych komputerach osobistych.
- Palmtop - miniaturowy notatnik elektroniczny mieszczący się w dłoni człowieka. Palmtopy nie mają napędu dyskietek, napędu CD-ROM i dysku twardego (dane przechowują na karcie pamięci), są za to lekkie i bez problemu mieszczą się w kieszeni.
- Smartphone - przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant).
- dokumentalne
- niedokumentalne
- pierwotne
- wtórne
- pochodne
Teraz zajmę się definiowaniem trzech definicji. Konkretnie : media, mass media i multimedia.
Media- są instytucjami, które dążą do przekazania różnego rodzaju informacji do swoich odbiorców, którymi są członkowie społeczeństwa. Ze względu na swoją siłę oddziaływania i kształtowania postaw, opinii i osądów, określane są często mianem czwartej władzy.
Mass media - media masowe, masowe środki przekazu, instytucje oraz środki komunikowania (urządzenia techniczne), służące do szerokiego i szybkiego przekazywania informacji zróżnicowanym i anonimowym grupom ludzi.
Multimedia- połaczenie różnych sposobów przekazywania informacji (w postaci tekstu, dzwięku, grafiki, obrazów ruchomych i nieruchomych) za posrednictwem komputera lub skomputeryzowanego sprzętu audiowizualnego.
Jak rozpoznać wiarygodne źródło informacji :
- Autorytet autora
- Bezstronność w ujęciu tematu
- Wyczerpanie tematu
- Jakość przekazu